Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը սկսել է ակտիվ համագործակցել Բելառուսի կրիպտոընկերությունների հետ՝ ռուսական շուկայում նրանց գործունեության հստակ կանոններ մշակելու նպատակով, հայտարարել է Չիստյուխինը։
🇯🇵
Metaplanet-ը գնել է ևս 2,823 BTC, և այժմ ընկերության հաշվեկշռում կա 43,000 BTC։
Ընկերությունը, որը դեռ վերջերս նախատեսում էր մինչև $1 մլրդ-ի Bitcoin գնել, ամբողջությամբ դուրս է եկել BTC-ից․ K Wave Media-ն վաճառել է իր վերջին 88 BTC-ն՝ $6 մլն պարտքը փակելու համար։
🔺
Avalanche-ի ամենամեծ հանրային պահուստ ունեցող ընկերությունը հայտարարել է, որ կարող է սնանկանալ․ վերջին մեկ տարվա ընթացքում նրա բաժնետոմսերի արժեքը նվազել է 95%-ով։
Ռուսաստանի Բանկն առաջարկում է 48-ժամյա «սառեցման ժամանակահատված» սահմանել ոչ որակավորված ներդրողների կրիպտո փոխանցումների համար՝ խարդախություններից պաշտպանվելու նպատակով։
😳
Cloudflare-ը գործարկում է Monetization Gateway-ը՝ գործիք, որը թույլ կտա վճար գանձել էջերի, API-ների, տվյալների հավաքածուների և MCP գործիքների հասանելիության համար՝ անմիջապես Cloudflare-ի միջոցով։
🇫🇷
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարարը հայտնել է, որ 2026 թվականին գրանցվել է կրիպտո ոլորտի մասնակիցների վրա հարձակման 77 դեպք․ համեմատության համար՝ ամբողջ 2025 թվականին նման դեպքերը եղել են 45-ը։
OpenAI-ը ԱՄՆ կառավարությանը առաջարկել է ստանալ ընկերության 5% բաժնեմաս (մոտ $43 մլրդ)․ Սեմ Ալթմանի գաղափարով, ամերիկյան այլ AI ընկերություններ նույնպես կարող են իրենց բիզնեսի մի մասը փոխանցել պետությանը՝ «Ամերիկայի բարօրության համար»։
Էլվիրա Նաբիուլինան հայտարարել է, որ Կենտրոնական բանկը մեծ ներուժ է տեսնում սմարթ պայմանագրերի կիրառման մեջ, իսկ բանկերն ու խոշոր ընկերություններն արդեն պատրաստ են թվային ռուբլու լայն ներդրմանը։
🏦
Կրիպտոյին բարեկամ Erebor բանկը, որի հետևում կանգնած են Փիթեր Թիլի և Փալմեր Լաքիի շրջապատի ներկայացուցիչները, քննարկում է ֆինանսավորման նոր փուլ՝ ավելի քան $8 մլրդ գնահատմամբ։

The Central Bank of Russia has begun actively cooperating with crypto companies from Belarus to develop clear rules for their operations in the Russian market, according to Vladimir Chistyukhin.
🇯🇵
Metaplanet purchased an additional 2,823 BTC, bringing the company's total holdings to 43,000 BTC.
K Wave Media, which recently planned to accumulate up to $1 billion worth of Bitcoin, has fully exited its BTC position. The company sold its remaining 88 BTC to repay a $6 million debt.
🔺
The largest publicly traded company holding Avalanche (AVAX) reserves has warned that it may face bankruptcy. Its shares have lost 95% of their value over the past year.
The Bank of Russia has proposed a 48-hour cooling-off period for cryptocurrency transfers made by non-qualified investors to help protect them from fraud.
😳
Cloudflare is launching Monetization Gateway, a tool that enables charging for access to web pages, APIs, datasets, and MCP tools directly through Cloudflare.
🇫🇷
France's Interior Minister reported 77 attacks on crypto industry participants in 2026. For comparison, there were 45 such incidents during the entire year of 2025.
OpenAI has proposed that the U.S. government receive a 5% stake in the company (worth approximately $43 billion). Sam Altman's idea is that other American AI companies could also transfer part of their businesses to the government "for the benefit of America."
Elvira Nabiullina stated that the Central Bank sees significant potential in smart contracts for businesses, and that banks and major companies are already prepared for the large-scale adoption of the digital ruble.
Crypto-friendly bank Erebor, backed by associates of Peter Thiel and Palmer Luckey, is reportedly discussing a new funding round at a valuation exceeding $8 billion.