Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը սկսել է ակտիվ համագործակցել Բելառուսի կրիպտոընկերությունների հետ՝ ռուսական շուկայում նրանց գործունեության հստակ կանոններ մշակելու նպատակով, հայտարարել է Չիստյուխինը։
🇯🇵
Metaplanet-ը գնել է ևս 2,823 BTC, և այժմ ընկերության հաշվեկշռում կա 43,000 BTC։
Ընկերությունը, որը դեռ վերջերս նախատեսում էր մինչև $1 մլրդ-ի Bitcoin գնել, ամբողջությամբ դուրս է եկել BTC-ից․ K Wave Media-ն վաճառել է իր վերջին 88 BTC-ն՝ $6 մլն պարտքը փակելու համար։
🔺
Avalanche-ի ամենամեծ հանրային պահուստ ունեցող ընկերությունը հայտարարել է, որ կարող է սնանկանալ․ վերջին մեկ տարվա ընթացքում նրա բաժնետոմսերի արժեքը նվազել է 95%-ով։
Ռուսաստանի Բանկն առաջարկում է 48-ժամյա «սառեցման ժամանակահատված» սահմանել ոչ որակավորված ներդրողների կրիպտո փոխանցումների համար՝ խարդախություններից պաշտպանվելու նպատակով։
😳
Cloudflare-ը գործարկում է Monetization Gateway-ը՝ գործիք, որը թույլ կտա վճար գանձել էջերի, API-ների, տվյալների հավաքածուների և MCP գործիքների հասանելիության համար՝ անմիջապես Cloudflare-ի միջոցով։
🇫🇷
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարարը հայտնել է, որ 2026 թվականին գրանցվել է կրիպտո ոլորտի մասնակիցների վրա հարձակման 77 դեպք․ համեմատության համար՝ ամբողջ 2025 թվականին նման դեպքերը եղել են 45-ը։
OpenAI-ը ԱՄՆ կառավարությանը առաջարկել է ստանալ ընկերության 5% բաժնեմաս (մոտ $43 մլրդ)․ Սեմ Ալթմանի գաղափարով, ամերիկյան այլ AI ընկերություններ նույնպես կարող են իրենց բիզնեսի մի մասը փոխանցել պետությանը՝ «Ամերիկայի բարօրության համար»։
Էլվիրա Նաբիուլինան հայտարարել է, որ Կենտրոնական բանկը մեծ ներուժ է տեսնում սմարթ պայմանագրերի կիրառման մեջ, իսկ բանկերն ու խոշոր ընկերություններն արդեն պատրաստ են թվային ռուբլու լայն ներդրմանը։
🏦
Կրիպտոյին բարեկամ Erebor բանկը, որի հետևում կանգնած են Փիթեր Թիլի և Փալմեր Լաքիի շրջապատի ներկայացուցիչները, քննարկում է ֆինանսավորման նոր փուլ՝ ավելի քան $8 մլրդ գնահատմամբ։

Центробанк России начал активно сотрудничать с криптокомпаниями из Беларуси, чтобы выработать понятные правила их работы на российском рынке, заявил Чистюхин.
Metaplanet докупили 2823 BTC — теперь на балансе компании 43 000 BTC.
Компания, которая ещё недавно хотела набрать биткоинов на $1 млрд, вышла из BTC полностью — K Wave Media продала последние 88 BTC, чтобы закрыть долг на $6 млн.
Крупнейшая публичная компания с Avalanche-резервом заявила, что может обанкротиться — ее акции за последний год потеряли 95% стоимости.
Банк России предлагает 48-часовой период охлаждения при переводах криптовалют неквалифицированными инвесторами для защиты от мошенничества.
Cloudflare запускает Monetization Gateway — инструмент, который позволит брать оплату за доступ к страницам, API, датасетам и MCP-инструментам прямо через Cloudflare.
Глава МВД Франции заявил о 77 случаях нападений на участников криптосферы в 2026 году — для сравнения, за весь 2025 год зафиксировано 45 таких прецедентов.
OpenAI предложила правительству США получить 5% долю в компании (≈ $43 млрд) — по задумке Сэма Альтмана, и другие американские ИИ-компании могли бы передать часть своего бизнеса государству «на благо Америки».
Эльвира Набиуллина заявила, что Центробанк видит большой потенциал смарт-контрактов для бизнеса, а банки и крупнейшие компании уже готовы к широкому внедрению цифрового рубля.
Крипто-дружественный банк Erebor, за которым стоят люди из окружения Питера Тиля и Палмера Лаки, обсуждает новый раунд финансирования при оценке выше $8 млрд.