ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի ռեժիմն այլևս ուժի մեջ չէ, հայտարարել է Donald Trump-ը։
Վերլուծաբանների տեղեկացմամբ՝ Եվրոպական միության 21-րդ պատժամիջոցների փաթեթի համաձայնեցումն ու ընդունումը հետաձգվում է մինչև աշուն։ Սա «բոլորովին պատահականորեն» համընկել է Ռուսաստանի կրիպտոօրենսդրության ընդունման ժամկետի՝ մինչև սեպտեմբեր տեղափոխման հետ։
🦑
Kraken-ը փորձում է դառնալ լիարժեք բանկ Եվրոպայում։ Բորսան ձգտում է ստանալ բանկային լիցենզիա և որպես դրա հիմնական հարթակ դիտարկում է Lithuania-ն։
🚓
Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրինագիծ, որով նախատեսվում են տուգանքներ կրիպտոփոխանակման ծառայությունների համար՝ թվային արժույթների փոխանակման կանոնները խախտելու դեպքում։
Այս գիշեր Tether-ը լրացուցիչ այրել է 2.5 միլիարդ USDT։ Վերջին 24 ժամվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ շրջանառությունից հանվել է 5 միլիարդ USDT։
TeraWulf-ը Anthropic-ի հետ կնքել է 20 տարվա՝ 19 միլիարդ դոլար արժողությամբ պայմանագիր։ Նախկին Bitcoin մայնինգ ընկերությունը Kentucky-ում կկառուցի 401 ՄՎտ հզորությամբ հատուկ AI տվյալների կենտրոն և այն վարձակալությամբ կհանձնի Anthropic-ի մոդելների ուսուցման և աշխատանքի համար։
Ռուսաստանում երկրորդ ընթերցման է պատրաստվել կրիպտոշուկայի կարգավորման վերաբերյալ օրինագիծը։
Pump.fun-ը կրկին վաճառել է մեծ քանակությամբ Solana․ այս անգամ շուկա է դուրս բերել 122,498 SOL՝ շուրջ 10 միլիոն դոլար արժեքով։ Ընդհանուր առմամբ ընկերությունն արդեն վաճառել է 4.7 միլիոն SOL՝ մոտ 800 միլիոն դոլարի չափով։
📊
Բորսաներում Bitcoin-ի և Ethereum-ի պաշարները նվազել են մինչև բազմամյա նվազագույն մակարդակներ․ Bitcoin-ի դեպքում՝ 2017 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշը, Ethereum-ի դեպքում՝ 2015 թվականից ի վեր։
🇰🇿
Kazakhstan-ը սկսում է լայնածավալ կրիպտոբարեփոխում։ Իշխանությունները ցանկանում են ֆիզիկական անձանց ազատել կարգավորվող հարթակներում թվային ակտիվների գործարքներից ստացված եկամուտների հարկումից, ինչպես նաև ստեղծել նախկինում արտասահմանյան չկարգավորվող ծառայություններում պահվող կրիպտոակտիվների օրինականացման մեխանիզմ։
🏦
Alfa-Bank-ը սկսել է կրիպտոառևտրի փակ փորձարկում սահմանափակ թվով որակավորված ներդրողների համար, հայտնում են լրատվամիջոցները։
BNB Chain>-ը մշակում է նոր Layer-1 բլոկչեյն, որը նախատեսված է հատուկ AI գործակալների և ալգորիթմային առևտրի համար։
Gate բորսայի մի հաճախորդ հայտնել է, որ իր հաշվից դուրս է բերվել մոտ 1.7 միլիոն դոլար, թեև, նրա խոսքով, ակտիվացված էին հեռախոսային հաստատումը, Google Authenticator-ը և էլեկտրոնային փոստի հաստատումը։

Режим прекращения огня США с Ираном больше не действует, заявил Дональд Трамп.
Аналитики сообщают, что согласование и принятие 21-го пакета санкций ЕС откладывается до осени — это «совершенно случайно» совпало с переносом российского криптозаконодательства на сентябрь.
Kraken пытается стать полноценным банком в Европе — биржа добивается банковской лицензии и рассматривает Литву как основную площадку для её получения.
Госдума в первом чтении приняла законопроект о штрафах для криптообменников за нарушение правил обмена цифровых валют.
Сегодня ночью Tether дополнительно сожгли 2 500 000 000 USDT — всего 5 млрд USDT за последние сутки.
Компания TeraWulf подписала 20-летний контракт с Anthropic на $19 млрд — бывший Bitcoin-майнер построит выделенный ИИ-дата-центр мощностью 401 МВт в Кентукки и будет сдавать его в аренду под вычисления для обучения и работы моделей Anthropic.
В России подготовили ко второму чтению законопроект о регулировании крипторынка.
PumpFun опять сливает Solana — на этот раз в стакан ушло 122 498 SOL на $10 млн. Всего компания продала 4.7 млн SOL на $800 000 000.
Запасы Bitcoin и Ethereum на биржах упали до многолетних минимумов — у BTC это минимум с 2017 года, у ETH с 2015 года.
Казахстан запускает крупную криптореформу — власти хотят освободить доходы физлиц от операций с цифровыми активами на регулируемых площадках и дать механизм легализации крипты, которая раньше хранилась на зарубежных нерегулируемых сервисах.
Альфа-Банк запустил закрытое тестирование криптоторгов для ограниченного круга квалифицированных инвесторов — СМИ.
BNB Chain разрабатывает новый Layer-1 блокчейн специально для AI-агентов и алгоритмической торговли.
Клиент Gate заявил , что с его аккаунта вывели около $1 700 000, хотя, по его словам, были включены телефон, Google Authenticator и email-подтверждение.