Օրվա ամփոփում հուլիսի 14-ի համար
Իրանի խորհրդարանը ընդունել է Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ ինքնիշխան վերահսկողության մասին օրինագիծը։ Փաստաթուղթն արգելում է «թշնամական նավերի» անցումը և նախատեսում է տուրքերի վճարման համակարգ՝ չինական յուանով, Bitcoin-ով (BTC) և կայունարժույթներով (stablecoins)։
t.me դոմենը ժամանակավորապես հասանելի չէր ամբողջ աշխարհում՝ այն անջատվել էր .meդոմենային գոտու ռեեստրի կառավարիչ Identity Digital ընկերության կողմից։ Ավելի ուշ դոմենի աշխատանքը վերականգնվել է։
Աշխարհի խոշորագույն բանկերի մոտ մեկ երրորդն արդեն աշխատում է Bitcoin-ի և թվային ակտիվների հետ։ Ներկայումս դրանց ներդրման մակարդակը գնահատվում է 32%։
Bitcoin-ի (BTC) և Ethereum-ի (ETH) մասին X (նախկին Twitter) հրապարակումների թիվընվազել է վերջին 12 ամիսների ամենացածր մակարդակին, չնայած կրիպտո շուկա ինստիտուցիոնալ ներդրումների աճին։
Binance US-ի գլխավոր տնօրենը հայտարարել է, որ բորսան վերականգնում է իր գործունեությունը և նպատակ ունի կրկին զբաղեցնել ԱՄՆ շուկայի 20%-ը։
ԱՄՆ Նյու Հեմփշիր նահանգը օրենքով ամրագրել է բնակիչների իրավունքը՝ ինքնուրույն պահելու իրենց կրիպտոակտիվները, ինչպես նաև արգելել է իշխանություններին սահմանափակումներ կիրառել թվային ակտիվներով վճարումների կամ դրանց օգտագործման համար առանձին վճարների նկատմամբ։
Այսօր Binance-ը նշում է իր 9-ամյակը։ Այդ ընթացքում բորսայի օգտատերերի թիվը հասել է 300 միլիոնի, ինչը կազմում է աշխարհում կրիպտոարժույթ ունեցող մարդկանց մոտ 43%-ը։ Ընդհանուր առևտրային ծավալը գերազանցել է 156.4 տրիլիոն դոլարը։
Strategy-ն համագործակցության համաձայնագիր է կնքել ԱՄԷ-ի խոշորագույն թվային ապահովագրական հարթակ InsuranceMarket-ի հետ և այնտեղ կներդնի արհեստական բանականության վերլուծական գործիքներ՝ տվյալների մշակման և որոշումների ընդունման գործընթացների համար։
Circle-ը մուտք է գործում Ճապոնիայի վճարային ենթակառուցվածք։ Երկրի խոշորագույն վճարային համակարգերից մեկը՝ JCB-ն, ընկերությանը ներգրավել է կայունարժույթների փորձարկման համար՝ միջազգային փոխանցումների և բիզնեսի միջև հաշվարկների ոլորտում։

Iran’s Parliament has passed a bill on sovereign control over the Strait of Hormuz. The legislation bans the passage of "hostile vessels" and introduces a toll system that can be paid in Chinese yuan, Bitcoin (BTC), and stablecoins.
✈️
The t.me domain was temporarily inaccessible worldwide after being disabled by Identity Digital, the registry operator for the .me domain. The domain was later restored.
Around one-third of the world's largest banks are already working with Bitcoin and digital assets, with the current adoption rate estimated at 32%.
✖️
The volume of posts about Bitcoin (BTC) and Ethereum (ETH) on X (formerly Twitter) has fallen to its lowest level in the past 12 months, despite the ongoing surge in institutional investment in crypto.
The CEO of Binance US stated that the exchange is rebuilding its operations and aims to regain a 20% share of the U.S. market.
🗽
The U.S. state of New Hampshire has officially recognized residents' right to self-custody their cryptocurrenciesand prohibited authorities from imposing restrictions on digital asset payments or introducing special fees for their use.
🥳
Binance is celebrating its 9th anniversary today. During that time, the exchange has grown to 300 million users, representing approximately 43% of all cryptocurrency holders worldwide, and has processed more than $156.4 trillionin trading volume.
🇦🇪
Strategy has partnered with InsuranceMarket, the UAE's largest digital insurance platform, to integrate AI-powered analytics for data processing and decision-making.
🇯🇵
Circle is entering Japan's payment infrastructure. The country's leading payment company JCB has partnered with Circle to test stablecoins for cross-border payments and business-to-business settlements.